Amerykańscy naukowcy odkryli zależność pomiędzy ilością pieniędzy wydawanych na wesele a długością małżeństwa. Okazuje się, że wysokie wydatki na wesele zmniejszają szanse na udane małżeństwo!

Dwaj profesorowie ekonomii i socjologii ze Stanów Zjednoczonych, Andrew Michael Francis-Tan i Hugo M. Mialon, zbadali przypadki 3 tysiące amerykańskich małżeństw i doszli do zdumiewających konkluzji. Odkryli bowiem, że istnieje ścisła zależność pomiędzy tym ile pieniędzy wydamy na wesele a trwałością związku.

Badacze odkryli, że szczególnie wystawne przyjęcie weselne znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rozwodu. Profesorowie dowodzą, że wydanie na wesele kwoty ponad 20 tysięcy dolarów (ok. 70 tysięcy zł) zwiększa – w porównaniu do par, które wydają na wesele kwotę poniżej tysiąca dolarów (około 3 i pół tysiąca zł) – prawdopodobieństwo rozstania o 60 procent.

Wpływ na ewentualny rozwód mogą mieć także inne wydatki związane z zawarciem małżeństwa. Podobną zależność jak w przypadku kosztów przyjęcia weselnego ma cena pierścionka zaręczynowego. Amerykańscy naukowcy dowodzą, ze wydatek na ten cel powyżej 2 tysięcy dolarów (około 7 tysięcy zł) zwiększa prawdopodobieństwo rozpadu małżeństwa o 30 procent.

Te zdumiewające fakty można oczywiście tłumaczyć na wiele sposobów i z pewnością należy traktować je z pewnym dystansem. A wszystkim parom, które szykują się do organizacji wesela radzimy – przy ustalaniu weselnego budżetu – stosowanie nieśmiertelnej zasady złotego środka.

 


Źródło: independent.co.uk