Oblewanie panny młodej nieczystościami, kilkudniowy zakaz korzystania z toalety czy bicie stóp pana młodego to tylko niektóre z przedziwnych weselnych zwyczajów o których nie mieliście pojęcia. Zobaczcie przygotowaną przez nas listę 10 najdziwniejszych zwyczajów weselnych z całego świata!

Na Borneo – zakaz opuszczania pokojów

Na Borneo małżonkowie w dniu ślubu mają zakaz opuszczania swoich pokojów. Nie mogą także korzystać z toalety. Zwyczaj ten ma przygotować małżonków na trudy małżeństwa oraz zapewnić szczęście. Zwyczaj ten posiada też swoją ekstremalną formę – w niektórych społecznościach zakaz wydłużony jest do trzech dni!

W Szkocji – oczernianie Panny Młodej

Zwyczaj jest kultywowany w niektórych miejscach w Szkocji, a „oczernianie” Panny Młodej polega na przywiązaniu jej do drzewa, a następnie wylaniu na nią obrzydliwej „mikstury” złożonej z resztek posiłków, napojów, zsiadłego mleka, nieświeżych ryb i wędlin.

Oplucie Panny Młodej? Oczywiście na szczęście!

Rytuału oplucia Panny Młodej dokonuje jej ojciec, a przynieść to ma oczywiście szczęście małżeńskie i jest rodzajem błogosławieństwa. Zwyczaj wciąż kultywowany jest wśród Masajów,


DJ na wesele Kraków – zobacz ofertę


Irlandzki taniec

Nieludzko wręcz musi się nagimnastykować przy pierwszym tańcu Panna Młoda z Irlandii, która aby ustrzec się przed negatywną reakcją złośliwych wróżek nie może w trakcie pierwszego tańca oderwać stóp od podłogi.

Albańska poślubna noc, a nawet noce

Albańczycy mają swój własny, nieznany nigdzie indziej na świecie, sposób na odpędzenie złych duchów. Aby zapewnić szczęście w małżeństwie wystarczy, że Panna Młoda przez 3 dni i noce po ślubie będzie opierać się wykonywaniu swoich „małżeńskich obowiązków”.

Kenijskie przebieranki

W Kenii do dziś panuje zwyczaj, który nakazuje Panu Młodemu noszenie ubrań swojej nowo poślubionej żony. Według tradycji ma to uświadomić mężczyźnie trudy kobiecego losu, a całość trwa – bagatela – równy miesiąc od dnia ślubu.

Drastyczny zwyczaj etiopski

Niektóre plemiona etiopskie kultywują tradycję usuwania Panie Młodej przez ślubem wszystkich dolnych zębów oraz przebijania wargi, po czym wkładania w to miejsce glinianego dysku. Cel tych zabiegów jest wyłącznie materialny: im większy dysk, tym większy posag.

Koreańczycy dbają o libido

W odróżnieniu od wspomnianych wyżej Albańczyków, w Korei całkowicie inaczej podchodzi się do nocy poślubnej. Tutaj kultywuje się tradycję bicia stóp Pana Młodego surową rybą lub – w ekstremalnej postaci zwyczaju – kijami. Cel zabiegu – zapewnienie Panu Młodemu nadludzkich sił w trakcie nocy poślubnej.

Chińska rozpacz

Płacz nad utratą panieństwa nie jest niczym wyjątkowym i pojawia się w wielu różnych kulturach. Ten chiński zwyczaj to jednak nie jest zwykły płacz, a wielki lament. Zwyczaj kultywowany wśród członków ludu Tujia nakazuje Pannie Młodej rozpoczęcie codziennego opłakiwania utraty panieństwa już na miesiąc przed ślubem. Na dwadzieścia dni przed ślubem do rytuału dołącza matka Panny Młodej, a na dziesięć dni przed ślubem babcia. Potem do lamentu dołączają wszystkie inne kobiety z danej rodziny.

Udany koniec wesela

Co zwiastuje koniec wesela wśród niektórych ludów zamieszkujących archipelag Markizy, należącym do Polinezji Francuskiej? Specyficzny dywan stworzony przez leżących gości weselnych, po którym przechadzają się nowożeńcy.

 

 


Źródła: ciekawe.org.pl joemonster.org